kredyty na dowód

Kredyt na Dowód wabią reklamy – czy to tylko chwyt marketingowy? Czy osoba bez dochodów – zadłużona, lub bezrobotna, może otrzymać kredyt bez żadnych zaświadczeń? Sprawdźmy.

Jeśli szukamy szybkiego kredytu bądź pożyczki bez zaświadczeń o dochodach (w potocznie nazwanych tzw. kredytu na dowód) możemy skorzystać z ofert zarówno banków jaki i firm pozabankowych.
Na początek przyjrzyjmy się ofercie banków, gdyż ich oferty powinny dużo tańsze od ofert parabanków – oprocentowanie pożyczek jest przeważnie wyzsze od kilkudziesięciu do kilkuset procent a czasem więcej.

Oferta Banków

Banki w chwili obecnej nie udzielają tak naprawdę kredytów na dowód dla każdego – tzn. w takim rozumieniu, iż jedynie dowód osobisty byłby wymagany do zaciągnięcia danego zobowiązania kredytowego. Natomiast są banki które udzielają  kredytów gotówkowych w uproszczonej procedurze, nie wymagając od klientów np. zaświadczeń o dochodach. Pamiętajmy, że „kredyt bez zaświadczeń o dochodach” nie oznacza „kredytu bez dochodów”. To, że bank nie wymaga zaświadczeń nie znaczy, że możemy być bezrobotni, nie uzyskiwać żadnych dochodów i dostać kredyt.

Jakie uproszczone zasady stosują banki najczęściej (stan na 30 maja 2015 r.):

W niektórych bankach możemy dostać kredyt na oświadczenie o dochodach (np. Deutsche Bank, Getin Bank, Meritum Bank) – najczęściej wymagane: oświadczenie o dochodach + dowód osobisty. Jak najczęściej wygląda wówczas procedura uzyskania kredytu? Podajemy nazwę zakładu pracy, telefon do zakładu pracy, oraz oświadczamy wysokość swoich zarobków, a bank telefonicznie potwierdza zatrudnienie.
kredyt na wyciąg z konta (np. PKO BP, Eurobank) – wymagane najczęściej: wyciąg z historii naszego konta bankowego za dany okres + dowód osobisty. Bank na podstawie historii wpływów na nasze konto bankowe oblicza naszą zdolność kredytową.
kredyt na PIT (np. Getin Bank, PKO BP, ING, BGŻ, Kasa Stefczyka) – aby otrzymać kredyt, bank najczęściej wymaga od klienta pita: PIT-11, PIT-36, PIT-37A, PIT-40 lub PIT-40a, a także dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego). Na podstawie PIT-a szacuje naszą zdolność kredytową.

Warto także wspomnieć, że w kilku bankach obowiązują specjalne uproszczone procedury dla wybranych grup zawodowych (np. pracownicy budżetówki, wolne zawody). Bardzo dobrym przykładem jest tutaj Deutsche Bank, który w swojej ofercie ma maksymalnie uproszczony szybki kredyt dla lekarzy, prawników, księgowych, architektów czy weterynarzy. W ofercie tej do starania się o kredyt wystarcza jedynie dowód osobisty oraz dyplom ukończenia studiów lub dokument poświadczający wykonywanie zawodu.